Витамин Ц BLEND

Има залиха

ВИТАМИН Ц БЛЕНД испорачува уникатна мешавина на калциум и магнезиум аскорбати (алкални форми на витамин Ц) кои се многу понежни за желудникот од чистата аскорбинска киселина, во вегетаријанска капсула. Ретко е да се најдат и калциум и магнезиум аскорбат комбинирани во една капсула.

Витаминот Ц, познат и како L-аскорбинска киселина, е витамин растворлив во вода кој природно е присутен во некои видови храна, се додава во други и е достапен како додаток во исхраната. Луѓето, за разлика од повеќето животни, не се во состојба ендогено да го синтетизираат витаминот Ц, па затоа е суштинска компонента во исхраната.

1.480,00 ден

Има залиха

Сподели :

ОПИС

Витаминот Ц е потребен за биосинтеза на колаген, Л-карнитин и одредени невротрансмитери, а витаминот Ц е вклучен и во метаболизмот на протеините. Колагенот е суштинска компонента на сврзното ткиво, кое игра витална улога во заздравувањето на раните. Витаминот Ц е исто така важен физиолошки антиоксиданс и се покажа дека ги регенерира другите антиоксиданси во телото, вклучувајќи го и алфа-токоферолот (витамин Е). Тековните истражувања испитуваат дали витаминот Ц, со ограничување на штетните ефекти на слободните радикали преку неговата антиоксидантна активност, може да помогне да се спречи или одложи развојот на одредени видови на рак, кардиоваскуларни болести и други болести во кои оксидативниот стрес игра причинска улога.

Покрај неговите биосинтетички и антиоксидантни функции, витаминот Ц игра важна улога во функцијата на имунолошкиот систем и ја подобрува апсорпцијата на не-хемо железо, обликот на железо присутен во храната од растителна основа. Недоволното внесување на витамин Ц предизвикува скорбут, кој се карактеризира со замор или замор, широко распространета слабост на сврзното ткиво и капиларна кршливост. Цревната апсорпција на витаминот Ц е регулирана со барем еден специфичен дозно-зависен, активен транспортер. Клетките акумулираат витамин Ц преку втор специфичен транспортен протеин.

Ин витро студиите открија дека оксидираниот витамин Ц, или дехидроаскорбинска киселина, влегува во клетките преку некои олеснети транспортери на гликоза и потоа внатрешно се редуцира до аскорбинска киселина. Оралниот витамин Ц произведува концентрации во ткивото и во плазмата кои телото строго ги контролира. Приближно 70%–90% од витаминот Ц се апсорбира при умерени дози од 30–180 mg/ден. Вкупната содржина на витамин Ц во телото се движи од 300 mg (приближно при скорбут) до околу 2 g.
Високите нивоа на витамин Ц (милимоларни концентрации) се одржуваат во клетките и ткивата, а највисоки се во леукоцитите (бели крвни зрнца), очите, надбубрежните жлезди, хипофизата и мозокот. Релативно ниски нивоа на витамин Ц (микромоларни концентрации) се наоѓаат во екстрацелуларните течности, како што се плазмата, црвените крвни зрнца и плунката.

Секоја капсула обезбедува:

Калциум аскорбат – 756 mg

Магнезиум аскорбат – 44 mg

Обвивка на капсулата: хидроксипропил метилцелулоза (HPMC) – 118 mg

Без додадени: вештачки бои, ароми, конзерванси, млечни производи, глутен, лактоза, соја, шеќер, пченица или квасец.

ДОЗИРАЊЕ: Земете 1 капсула, 3 пати на ден или по совет.

ВНИМАНИЕ:

Не го надминувајте препорачаниот дневен внес.

Да се ​​чува подалеку од деца.

Додатоците во исхраната не треба да се користат како замена за разновидна исхрана и здрав начин на живот.

Консултирајте се со вашиот лекар пред да земете додатоци или да ја промените исхраната.

ПОГОДЕН ЗА ВЕГЕТАРИЈАНЦИ И ВЕГАНИ.

Најдобро делува кога се комбинира со хербален стимуланс – TRFORM

*Овие изјави не се оценети од FDA или EFSA. Овој производ не е наменет за дијагностицирање, лекување, лекување или спречување на која било болест. Цените се предмет на промена без најава.

 

Критики

Сеуште нема оценки

Бидете први кои ќе разгледате “Витамин Ц BLEND”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Слични продукти :