Шифра: 1857-5730 Категорија

GLUFORM

In Stock

Светската здравствена организација (СЗО) наведува дека бројот на луѓе со дијабетес се зголемил од 108 милиони во 1980 година на 422 милиони во 2014 година. Исто така, СЗО проектира дека дијабетесот ќе биде седма водечка причина за смртност во 2030 година.

Дијабетесот е сериозна, хронична болест која се јавува или кога панкреасот не произведува доволно инсулин (хормон кој ја регулира гликозата во крвта), или кога телото не може ефикасно да го користи инсулинот што го произведува (СЗО, 2017).

1.800,00 ден

Шифра: 1857-5730 Категорија

Сподели :

ОПИС

Зголемената гликоза во крвта, вообичаен ефект на неконтролираниот дијабетес, со текот на времето може да доведе до сериозно оштетување на срцето, крвните садови, очите, бубрезите и нервите.
GLUFORM -90 caps е формулирана мешавина на хранливи материи дизајнирана да се користи заедно со урамнотежена исхрана за поддршка на здрави нивоа на шеќер во крвта.

Оваа формулирана мешавина содржи екстракти од билки како што се цимет, горчлива диња и ruta capria , кои помагаат да се одржи метаболичката рамнотежа.

ИНФОРМАЦИЈА ЗА ПРОДУКТОТ

Секоја капсула обезбедува:

  • Витамин Ц – 110 mg
  • Витамин Е – 75 mg
  • Витамин Б6 – 5 mg
  • Кверцетин – 85 mg
  • Екстракт од горчлива диња – 55 mg
  • N-ацетил цистеин – 56 mg
  • Goats Rue во прав – 52 mg
  • Мелено цимет (Cinnamonum cassia) – 16 mg
  • Ванадиум – 2,5 mg

Состав: обвивка од капсулата: хидроксипропил метилцелулоза (HPMC) (вегетаријанска), кверцетин, витамин Ц (аскорбинска киселина), витамин Е сукцинат (1210 iu/g) (природен извор), N-ацетил L-цистеин, мелен цимет (Cinnamonum cassia) , средство против стврднување: магнезиум стеарат (магнезиумови соли на масни киселини) (растителен извор), екстракт од горчлива диња 4:1 (2% малтодекстрин), екстракт од лисја од кози 4:1, ванадил сулфат, витамин Б6 (пиридоксин HCL), витамин Е Сукцинат (1210 iu/g) (природен извор), хром полиникотинат.

Упатство: Земете 1 капсула x 3 пати на ден со храна или вода или како што е препорачано од лекар.

ВНИМАНИЕ:
Не го надминувајте препорачаниот дневен внес.

Додатоците во исхраната не треба да се користат како замена за разновидна исхрана и здрав начин на живот.
Консултирајте се со вашиот лекар пред да земете додатоци или да ја промените исхраната.

Лицата кои примаат инсулин и/или хипогликемични агенси треба да бидат следени од нивниот лекар и можеби ќе треба да го прилагодат нивниот лек.

Се чува вон дофат на деца.

Слични продукти :