Шифра: 200202 Категорија : , Ознаки:

VITAMIN D3 1000 IU

Има залиха

ВИТАМИН Д3 1000 IU Дополнувањето на ВИТАМИН Д3 од 1000 IU станува уште понеопходно за да се осигура дека вашето тело добива соодветно снабдување.

Витаминот Д е витамин растворлив во масти кој се складира во црниот дроб и масните ткива.

Постојат две форми на витамин Д – витамин Д2 (ергокалциферол или пред-витамин Д) и витамин Д3 (холекалциферол). Телото го произведува витаминот Д од холестерол преку процес предизвикан од дејството на сончевата светлина на кожата.

1.222,00 ден

Има залиха

Шифра: 200202 Категорија : , Ознаки:

Сподели :

ОПИС

Се проценува дека 1 милијарда луѓе имаат несоодветни нивоа на витамин Д во крвта, а недостаток може да се најде кај сите етникуми и возрасни групи. Недостатокот на витамин Д главно може да се припише на животниот стил и факторите на животната средина кои ја намалуваат изложеноста на сончева светлина, која е потребна за производство на витамин Д предизвикано од УВ-Б во кожата.

Витаминот Д3 нуди широк спектар на здравствени придобивки надвор од неговата очигледна улога во здравјето на коските, бидејќи може позитивно да влијае на здравјето на срцето и артериите, функцијата на имунолошкиот систем, одржувањето на здрави нивоа на гликоза и когнитивните перформанси. Многу од органите и ткивата на телото имаат рецептори за витамин Д, а научниците сè уште ги закажуваат неговите други можни функции. Сепак, некои луѓе не произведуваат доволно витамин Д од сонцето, како што се луѓето со потемна зона на кожата, луѓето со прекумерна тежина и постарите луѓе. Постојат многу здравствени практичари кои препорачуваат дека најдобриот начин да се добие доволно витамин Д е да се земе додаток од најмалку 1000 IU.

ПРИДОБИВКИ ОД ВИТАМИН Д Придонесува за здравјето на коските Помага во управувањето со нивото на шеќер во крвта и може да спречи дијабетес Се бори со срцеви заболувања Го зајакнува имунолошкиот систем Олеснува регулирање на хормоните и помага да се подобри расположението Помага со концентрација, учење и меморија
Секоја капсула обезбедува:

Витамин Д3 – 1000 IU

Состав: Школка од капсула: хидроксипропил метилцелулоза (HPMC) (вегетаријанска), кафеав ориз брашно, средство против стврднување: магнезиум стеарат (магнезиумови соли на масни киселини) (растителен извор), витамин Д3 (холекалцидерол)

Упатство: Земете 1 капсула, 1 до 3 пати на ден со храна или по совет.

ВНИМАНИЕ:

Не го надминувајте препорачаниот дневен внес.

Да се ​​чува подалеку од деца.

Додатоците во исхраната не треба да се користат како замена за разновидна исхрана и здрав начин на живот.

Консултирајте се со вашиот лекар пред да земете додатоци или да ја промените исхраната.

*Овие изјави не се оценети од FDA или EFSA. Овој производ не е наменет за дијагностицирање, лекување, лекување или спречување на која било болест.

Слични продукти :