Шифра: 100634 Категорија Ознаки:

MAGNESIUM MALATE-МАГНЕЗИУМ МАЛАТ

Има залиха

Магнезиум малат е комбинација од јаболкова киселина и магнезиум, познато дека ја зголемува апсорпцијата.

Јаболковата киселина е природна супстанца која се наоѓа во овошјето како што се портокалите и јаболката и помага во производството на енергија и за време на аеробни и анаеробни активности.

Тој е присутен во повеќето клетки во телото и е важна компонента на бројните ензими клучни за синтезата на АТП и производството на енергија.

1.609,00 ден

Има залиха

Шифра: 100634 Категорија Ознаки:

Сподели :

ОПИС

Магнезиумот е еден од најзастапените минерали пронајдени во телото и е суштински минерал во преку 300 ензимски реакции во метаболизмот, вклучувајќи го циклусот на Кребс, складирањето на енергија, разградувањето на масните киселини, синтезата на протеините, метаболизмот на ДНК, активноста на невротрансмитери и регулирањето на хормоните. Заедно, магнезиумот и јаболковата киселина обезбедуваат многу здравствени придобивки.

Магнезиум малат има корист за производство на енергија, мазни мускули и детоксикација на мозокот. Јаболковата киселина во нашата формула помага да се трансформира храната во АТП, примарен извор на енергија на телото. Оваа енергија потоа се користи од клетките, ткивата и органите за извршување на нивните витални функции за целокупната благосостојба.

Активноста за производство на енергија на магнезиум малат помага да се обезбеди мускулно здравје.

Фибромијалгија е состојба поврзана со слабо генерирање енергија на мускулните клетки што доведува до болка и вкочанетост. Болката поради фибромијалгија е широко распространета и го зафаќа вратот, горниот дел од грбот, рамената, градите и задникот. Магнезиум малат може да биде корисен за симптоми на фибромијалгија.

Додатокот на магнезиум малат може да го користат и жените за да ги смират мускулите на матката за време на ПМС и релаксација на мускулите.

  •  Магнезиумот придонесува за нормален метаболизам кој дава енергија и го намалува уморот и заморот
  •  Магнезиумот придонесува за рамнотежа на електролити 
  • Магнезиумот придонесува за нормално функционирање на нервниот систем
  • Магнезиумот придонесува за нормална мускулна функција
  • Магнезиумот придонесува за нормална синтеза на протеини
  • Магнезиумот придонесува за нормална психолошка функција
  • Магнезиумот придонесува за одржување на нормални коски и заби
  • Магнезиумот има улога во процесот на клеточната делба 
  • Магнезиум малат може да биде особено корисен за спортистите или оние кои се занимаваат со обемни вежби

Секоја капсула обезбедува (90 капачиња):   магнезиум – 45 mg

 Состав: обвивка од капсулата: хидроксипропил метилцелулоза (HPMC) (вегетаријанска), магнезиум малат, средство за зголемување: брашно од кафеав ориз, средство против                стврднување: магнезиум стеарат (магнезиумови соли на масни киселини) (растителен извор)

 Упатство: Земете 1 капсула дневно со храна или вода или како што е препорачано.

ВНИМАНИЕ: Не го надминувајте препорачаниот дневен внес. Да се ​​чува подалеку од деца.

Додатоците во исхраната не треба да се користат како замена за разновидна исхрана и здрав начин на живот.

Консултирајте се со вашиот лекар пред да земете додатоци или да ја промените исхраната.

Магнезиум малат се препорачува во книгата на д-р Георгиу со наслов: Камења во жолчката: Природно ослободување од камења за 24 часа!

*Овие изјави не се оценети од FDA или EFSA. Овој производ не е наменет за дијагностицирање, лекување, лекување или спречување на која било болест. Цените се предмет на промена без најава.

Слични продукти :