За што е добар Сладунецот и кои природни лекови се направени од него?

sladunec
Откриено е дека СЛАДУНЕЦОТ содржи моќна супстанца наречена аморфрутин која го намалува нивото на шеќер во крвта.
Еве како коренот на сладунец може да им помогне на луѓето со дијабетес:
Претворете го обичниот чај во лековит и природно сладок со користење на овие состојки:
————————————————————————–
За што е добар Сладунецот и кои природни лекови се направени од него?
Сладунецот бил чудесна билка која останува популарна дури и во мрачниот век. Неговиот екстракт од корен носи многу лековити вредности. Тоа е адаптогена билка која е корисна за регулирање на хормоналната рамнотежа за да го стимулира доброто ментално здравје. Така, може да ги спречи ефектите на стресот, депресијата и анксиозноста.
Антивирусни, антигабични и антибактериски својства на сладунецот помагаат и во борбата против инфекциите. Гелот од корен од сладунец е ефикасен лек за кожни заболувања и може да ја намали болката и воспалението кај рани.
Долго време, корените на сладунец служеле и како третман за респираторни нарушувања. Чајот направен од корен од сладунец е ефикасен експекторанс за лекување на кашлица и настинка. Исто така е важна билка за лекување на стомачни нарушувања и за чистење на дебелото црево.
Земање екстракт од корен од сладунец
или чај им помага на жените да се справат со менструалните нарушувања. Слично на тоа, мажите со проблеми со простатата може да најдат лек во оваа билка. Сладунецот исто така е анафродизијак кој го потиснува или намалува либидото и кај мажите и кај жените.
Кога се земаат правилно, корените на сладунец може да ги излечат следниве болести:
Афтозни улкуси
ПРИДОБИВКИ ОД КОРЕНОТ
Проблеми со кожата (псоријаза, егзема, осип, спортско стапало)
Проблеми со очите (катаракта, миопија)
Респираторни нарушувања
Заболувања на црниот дроб
Хипогликемија
Анксиозност и други проблеми со менталното здравје
Алопеција
Проблеми со репродуктивното здравје (ПЦОС, ПМС, менопауза, рак на простата, неплодност)
Низок крвен притисок
Гадење и висинска болест
КОИ ДЕЛОВИ СЕ КОРИСТАТ ЗА ЛЕКОВИ?
Glycyrrhiza glabra е растение за јадење, но највпечатлив дел му се корените. Екстрактот од коренот не се користи само како засладувач или арома, туку може да излечи и одредени болести. Се подготвува и како инфузија или лушпа и се прави во тинктури, сирупи и апчиња.
Дрвените чипсови од корените на сладунецот се џвакаат сирови за да се ослободи нивната сладост. Денес, исто така, можете да најдете лисја од сладунец во одредени намирници. Опуштените листови се прават чаеви. Сепак, листовите не се толку популарни како корените.
СЛАДОК И ЛЕКОВИТ ЧАЈ ОД СЛАДУНЕЦ
Состојки
1 лажица сушени парчиња корен од сладунец
1 шолја вода
1 стапче цимет или ½ лажичка мелен цимет
Ѓумбир, по избор
Во тенџере, додајте ги корените на сладунец, ѓумбирот и стапчето цимет во водата и оставете да зоврие. Ако користите мелен цимет, проверете го чекор 2. Можете исто така да ја зголемите количината користејќи го соодносот 1:1 од коренот на сладунец и вода.
Промешајте со мелен цимет откако водата веќе ќе почне да врие. Потоа, намалете ја температурата за да го оставите чајот од сладунец да врие 10 минути
Процедете ја лушпата во чаша и уживајте во вашиот сладок лековит чај топол или топол. Промешајте пред да пиете кога користите мелен цимет бидејќи честичките може да се таложат на дното на чашата.
КАКО ДА ГО КОРИСТИТЕ ОВОЈ ЛЕК
Оваа лушпа е одличен лек за болки во грлото со дополнително лековито дејство на ѓумбирот. Деца над 50 килограми. може да пие 1/3 чаша чај од сладунец три пати на ден за кашлица. Не постои специфична доза за возрасни, но тие треба да го ограничат внесот за да се избегнат несакани ефекти
Мој благослов до вас за добро здравје,🌿🌺
Ваша Васиа
Новости

Едукативен семинар/БИОРЕЗОНАНСА-ЕНИГМА И ПРЕДИЗВИК-Подобрување на здравјето преку фреквенции

Проф.Др. /Биоинформатика Славчо Тошев и Phd.Кандидат,Лекар по холистичка и енергетска медицина Васиа Трпеновска од Центарот за холистичка медицина Скопје го отворија едукативниот семинар на тема

Read More »
Новости

ПРОЛЕТ Е ВРЕМЕ ЗА ДЕТОКС!

Како можам да го детоксирам моето тело? За нас е вообичаено пролетно да си ги чистиме домовите, очигледно на пролет, но кога минатата пролет го

Read More »
Новости

Холиомедика Интервју МРТ1

МРТ1 во посета на Холиомедика, каде беше гостин Проф. Др. Славчо Тошев и говореше за NLS биорезонантен систем со нелинеарна анализа, кој се базира на

Read More »

Споделете :