ПРОЛЕТ Е ВРЕМЕ ЗА ДЕТОКС!

Healthy drink. Delicious smoothie on the table
Како можам да го детоксирам моето тело?
За нас е вообичаено пролетно да си ги чистиме домовите, очигледно на пролет, но кога минатата пролет го исчиствте телото? Замислете како би изгледал вашиот дом кога би пробувале да чистите со правосмукалка секој ден, но никогаш не сте ја испразниле или менувале торбичката ... Мислам дека ја разбирате сликата.
Исто како што прашината и нечистотијата се наталожуваат во нашите домови ако не се исчистат правилно, токсините се таложат во нашите тела ако не го исчистиме нашиот систем. Нашата внатрешна „правосмукалка“ (црниот дроб) треба да се чисти одвреме-навреме, за да продолжи да ја врши својата работа правилно.
Нашето тело се детоксицира секоја минута од денот - всушност користи 80% од енергијата што ја произведува за детоксикација. Ова е причината зошто треба да ги одржуваме каналите за детоксикација на телото (црн дроб, бубрези, кожа, црева) постојано отворени и да работат оптимално. Постојат многу фактори кои влијаат на активноста на детоксикација, но веројатно најважни се исхраната и начинот на живот.
Црниот дроб е можеби најголемиот и најважен орган за детоксикација, затоа е најкорисен за процесот на детоксикација на нашето тело доколку работи оптимално. Но, како да знаете дали вашиот црн дроб не функционира?
Постојат голем број на симптоми кои укажуваат на тоа дека црниот дроб е под оптоварување. Користете ја контролната листа подолу за да помогнете да ја одредите состојбата на вашиот црн дроб. Секој симптом добива по еден поен - колку е поголем резултатот, толку е поважен за вас оваа детоксикација на црниот дроб:
ЛИСТА ЗА ПРОВЕРКИ НА ЗДРАВЈЕТО НА ЦРНИОТ ДРОБ
Магла во мозок/ Бледо обоени столици
Лоша меморија и концентрација /Надуеност
Депресија/ Намалена толеранција на алкохол
Промена на расположението /Неочекувани мамурлаци
Главоболки/ Зголемени несакани ефекти од медицинските лекови
Мигрена/ Раздразливост
Висок крвен притисок /Анксиозност
Задржување течности /Лесно зголемување на телесната тежина
Палпитации/ Тешкотии со губење на тежината
Обложен јазик /Замор
Лош здив/ Синдром на хроничен замор
Варење/ Невообичаена топлина или црвенило на телото
Надуеност/ егзема
Гадење/ Дерматитис
Нетолеранција на храна богата со масти/ Сиви сенки под очите
Кандидијаза/ Предвремено стареење
Запек /Алергиски симптоми
Вкупен резултат:
Ако вашиот вкупен резултат е помеѓу 17 и 25, треба сериозно да размислите за детоксикација - над 25 сугерира многу сериозно размислување за детокс
ДЕТОКС ДИЕТА
Способноста на вашиот црн дроб да функционира и да се обновува зависи од квалитетот на храната и хранливите материи што му ги давате. Она што го јадете и суплементите што ги земате се од огромно значење за оптимално функционирање на црниот дроб. Ќе се изненадите колку брзо вашата кожа се подобрува со оваа програма за детоксикација и колку од симптомите во списокот за проверка на здравјето на црниот дроб ќе исчезнат - ова го видов со стотици пациенти низ годините. Оваа диета за детоксикација не е дизајнирана да биде гурманска кујна, туку е само за 15 дена и наградите за здравјето ќе вредат секоја минута. Тоа е моќна програма за детоксикација, затоа не ја потценувајте!
Продолжете со следната храна за детоксикација 15 дена:
Свежо овошје и зеленчук: варено на пареа, печено, салати, зеленчук на скара итн. Јадете многу кромид и лук бидејќи содржат сулфурни соединенија, кои помагаат при детоксикација. Избегнувајте авокадо, маслинки и јадете минимални банани. Исто така, додадете свежи никулци од луцерка во вашите салати и јадете многу брокула, зелка и артишок.
Свежи билки и зачини: користете колку што можете повеќе свежи билки, вклучително и зачини како што се бибер, цимет, морско оревче, каранфилче, жезло и куркума.
Зрна: кафеав ориз, по можност органски.
Риба: јадете само свежа риба и печете ја на скара со малку маслиново масло со многу сок од лимон. Избегнувајте конзервирана, пушена риба и школки.
Масло: Мала количина девствено маслиново масло или ладно цедено ленено масло.
Сол: користете билна сол или морска сол по можност органска, но користете само што е можно помалку.
Пијалоци: Печен корен од глуварче (кафе) – (достапен во продавници за добра здрава храна).
Повремено минерална вода со малку газирана вода.
Органски билни чаеви на пр. камилица, копар, маточина, маточина, коприва, нане, жалфија и мајчина душица без додадени засладувачи/шеќери.
Пијте најмалку 2-3 чаши сок од морков и цвекло дневно (може да се мешаат заедно), бидејќи тоа е одлично за детоксикација на црниот дроб и крвта.
Многу важно: ленено семе (најдобро мелено и попрскано на салати или друга храна - ставете ги во фрижидер за да ги зачувате масните киселини што ги содржат),
Мелени лушпи од псилиум (се мешаат со вода и се пијат, а потоа уште една чаша вода. Тие апсорбираат вода и додаваат рефус за да го исчистат цревата и да го помогнат запек).
Сок од алое вера. (додадете во вода или свеж овошен сок)
ЗАПОЧНУВАЊЕ СО ДЕТОКС ДИЕТА
Секое утро, пијте една или две големи чаши вода со лимон (потопете ги исечените лимони, по можност органски, во вода).
Потоа може да следи сокот од морков и цвекло, а потоа овошје по ваш избор или овошна салата, со многу билни чаеви.
Ручек и вечера може да бидат мало парче риба или печен зеленчук со малку ориз и голема органска салата со многу сок од лимон или лимета и малку, ладно цедено девствено маслиново масло.

ПРОГРАМА ЗА ДОПОЛНУВАЊЕ
Постојат многу билки и витамини кои можат да ги олеснат патиштата за детоксикација на црниот дроб. Тие вклучуваат млечен трн, N-ацетил цистеин, метионин, таурин, глутатион, глукоронска киселина, витамини Б6, Б9 и Б12, како и минерали како што се селен и магнезиум. Овие додатоци може да се најдат во формули со капсули кои се лесно достапни.
Многу е корисно да додадете малку дополнително витамин Ц во форма на прав, како и добра мултивитаминска/минерална формула. Исто така, корисен е добар пробиотик кој содржи пријателски бактерии кои го населуваат цревата, како и добар дигестивен ензим за оптимизирање на разградувањето на храната. Овие додатоци треба да се земаат 2-3 месеци за оптимални резултати. Контактирајте го центарот за холистичка медицина ХОЛИОМЕДИКА ЗА додатоците што им ги препорачувам на моите пациенти и кои сум ги видела дека успешно делуваат секој пат 
Бидете љубезни со вашиот црн дроб – детоксиицрајте се барем еднаш годишно и ќе имате подобрено здравје и благосостојба. Со среќа!

Лекар по природна медицина, Васиа Трпеновска
Центар за холистичка медицина ХОЛИОМЕДИКА
+389788843333 +38978889070 e-mail: [email protected]

 

Новости

Едукативен семинар/БИОРЕЗОНАНСА-ЕНИГМА И ПРЕДИЗВИК-Подобрување на здравјето преку фреквенции

Проф.Др. /Биоинформатика Славчо Тошев и Phd.Кандидат,Лекар по холистичка и енергетска медицина Васиа Трпеновска од Центарот за холистичка медицина Скопје го отворија едукативниот семинар на тема

Read More »
Новости

Холиомедика Интервју МРТ1

МРТ1 во посета на Холиомедика, каде беше гостин Проф. Др. Славчо Тошев и говореше за NLS биорезонантен систем со нелинеарна анализа, кој се базира на

Read More »
Новости

МАТИЧЕН МЛЕЧ-ПОДОБАР ОД АСПИРИН?

Матичниот млеч е природен производ кој доаѓа од пчелите. Има многу здравствени придобивки, а една од нив е и антиинфламаторна, слично на аспиринот. Бидејќи аспирин

Read More »

Споделете :