МОЈАТА БИЛКА БР.1 ЗА НАСТИНКА И ГРИП

top-view-black-currant-dark-surface-free-space
Сите ние се трудиме да се држиме што е можно подалеку од настинки и грип, особено во овие неизвесни времињa.
Денес сакам да ја споделам со вас мојата број 1 билка што прави чуда за да ги избегне сите овие бактерии.
Можете ли да погодите што е тоа?
Како што многумина од вас знаат, бозелот е една од моите омилени билки за избегнување и лекување на заразни болести. Моето семејство секогаш го зема кога сме излезени во јавност, на патување или ако чувствуваме дека се појавува настинка. Таа е една од најдобрите антивирусни билки на планетата.
Покрај скратувањето на времетраењето на настинката и грипот, ова многу старо растение е корисно и за воспаленија, хроничен замор, алергии, нервни болки, рак и многу повеќе. Поважно е дека бозелот може да го користат оние кои имаат автоимуно нарушување – за разлика од другите лековити билки кои можат да бидат предизвикувачи како што се ехинацеа, златно зрно и кликавче. Тоа е сеопфатен моќен лек што треба да го има секој во својот кабинет со лекови!
Бозелот содржи антиоксиданси, флавоноли, кверцетин, кемпферол и изорхамнетин, а цветовите содржат и до 10 пати повеќе од бобинките. Бобинките се исто така богати со антоцијани, кои обезбедуваат силни антиоксидантни и антиинфламаторни придобивки.
Бобинките и цвеќињата имаат и долга кулинарска традиција на употреба! Готвените бобинки често се прават џемови, сок, пити и вино. Цветовите на бозелот може да се внесат во чај или да се варат во шеќер

РЕЦЕПТ-БОЗЕЛ:
Сварете вода во тенџере и растворете 1 килограм шеќер (500 гр). Тргнете го од оган и измешајте: 20 свежи главици бозел, 25 гр лимонска киселина, 1 излупен и исечкан лимон. Покријте и варете 12-24 часа. Исцедете ја течноста преку газа и шише.
Докажано е дека екстрактот од црн бозел ја намалува сериозноста и должината на настинката и грипот. Во една студија, 60 луѓе болни со грип кои земале 15 ml екстракт од бозел четири пати на ден доживеале подобрување на симптомите за 2 до 4 дена, додека на контролната група и биле потребни 7 до 8 дена за да се подобри. Покрај тоа, двојно слепо контролирано плацебо клиничко испитување кое вклучи 312 патници со авион кои земале 300 mg екстракт од бозел три пати на ден покажа дека учесниците кои навистина се разболеле од настинка или грип закрепнале побрзо и имале помалку сериозни симптоми.
Мојата билка број 1 за избегнување грип, настинки и тешки респираторни заболувања – Екстракт од бозел
Една загриженост за време на нашата сегашна пандемија е дека бозелот може прекумерно да го стимулира имунолошкиот систем и да создаде „цитокинска бура“. Сепак, систематскиот преглед на податоците покажа дека бозелот е безбедна опција за лекување на вирусни респираторни заболувања и дека нема докази дека медицинската билка прекумерно го стимулира имунолошкиот систем. Всушност, друга студија објавена во медицинското списание Autoimmunity Reviews верува дека „употребата на додатоци од бозел треба да се земе во предвид при раниот тек на болеста“. Силно препорачувам да ја прочитате оваа фасцинантна студија!
ВНИМАВАЈТЕ!
Тинктурите од бозел не се токсични, но ако ги собирате сами, ќе забележите дека секој дел од растението е благо токсичен. Не го користете свежото растение без претходно готвење или сушење. Кората и коренот никогаш не треба да се земаат внатрешно. Лисјата од бозел и незрелите бобинки се отровни.

Новости

Едукативен семинар/БИОРЕЗОНАНСА-ЕНИГМА И ПРЕДИЗВИК-Подобрување на здравјето преку фреквенции

Проф.Др. /Биоинформатика Славчо Тошев и Phd.Кандидат,Лекар по холистичка и енергетска медицина Васиа Трпеновска од Центарот за холистичка медицина Скопје го отворија едукативниот семинар на тема

Read More »
Новости

ПРОЛЕТ Е ВРЕМЕ ЗА ДЕТОКС!

Како можам да го детоксирам моето тело? За нас е вообичаено пролетно да си ги чистиме домовите, очигледно на пролет, но кога минатата пролет го

Read More »
Новости

Холиомедика Интервју МРТ1

МРТ1 во посета на Холиомедика, каде беше гостин Проф. Др. Славчо Тошев и говореше за NLS биорезонантен систем со нелинеарна анализа, кој се базира на

Read More »

Споделете :