МАГНЕЗИУМ И КОИ ФОРМИ ДА ГИ ЗЕМАТЕ

Assortment of product containing magnesium. Healthy diet food
Помислете на магнезиумот како минерал за релаксација. ⠀⁣
⠀⁣
Мора да имате магнезиум за вашите клетки да создаваат енергија, да работат многу различни хемиски пумпи, да ги стабилизираат мембраните и да им помогнете на мускулите да се релаксираат.
⠀⁣
Причината поради која сме толку дефицитарни е едноставна: Многумина од нас јадат диета што практично не содржи магнезиум – високо-преработена, рафин
ирана диета која се базира главно на бело брашно, месо и млечни производи (сите немаат магнезиум). ⁣
Вклучувајте го следново во вашата исхрана колку што можете почесто: ⠀⁣
⠀⁣
Алги, пченични трици, пченични никулци, бадеми, индиски ореви, леќата, бразилски ореви, пулпа, просо, ореви, ‘рж, тофу, соја, грав, ориз, смокви, урми, зелена зелка, ракчиња, авокадо, магдонос, грав.
⠀⁣
Силно препорачувам д
невен додаток на магнезиум
⠀⁣
Најмногу апсорбирачки форми се магнезиум цитрат, глицинат таурат или аспартат,магнезиум хлорид-иамо магнезиум хлорид содржи само 12% елементарен магнезиум одлично се абсорбира и е одличен за детоксикација на клетките и ткивата. За правилно апсорбирање на магнезиум, ни треба многу во исхраната, плус доволно витамин Б6, витамин Д и селен за да ја завршиме работата.
⠀⁣
Избегнувајте магнезиум карбонат, сулфат, глуконат и оксид. Тие слабо се абсорбираат (и се најевтини и најчестите форми што се наоѓаат во додатоците)
Новости

Едукативен семинар/БИОРЕЗОНАНСА-ЕНИГМА И ПРЕДИЗВИК-Подобрување на здравјето преку фреквенции

Проф.Др. /Биоинформатика Славчо Тошев и Phd.Кандидат,Лекар по холистичка и енергетска медицина Васиа Трпеновска од Центарот за холистичка медицина Скопје го отворија едукативниот семинар на тема

Read More »
Новости

ПРОЛЕТ Е ВРЕМЕ ЗА ДЕТОКС!

Како можам да го детоксирам моето тело? За нас е вообичаено пролетно да си ги чистиме домовите, очигледно на пролет, но кога минатата пролет го

Read More »
Новости

Холиомедика Интервју МРТ1

МРТ1 во посета на Холиомедика, каде беше гостин Проф. Др. Славчо Тошев и говореше за NLS биорезонантен систем со нелинеарна анализа, кој се базира на

Read More »

Споделете :