ЦВЕКЛО ВО ПОМОШ ЗА КАШЛИЦА!

top-view-beet-juice-bottles

ЦВЕКЛО ВО ПОМОШ ЗА КАШЛИЦА!
Рецепти/ сокови за намалување на кашлица
Цвеклото има многу придобивки познати за нас
Коренскиот зеленчук помага во зајакнување на нашиот имунитет со сите негови основни хранливи материи. Богат е со витамини Ц и Б9. Исто така, е добар извор на железо, калиум и влакна, меѓу другите. Но, дали знаевте дека можете да користите цвекло за да помогне при кашлање?
Цвеклото има антисептички својства кои можат да убијат бактерии и вируси што не разболуваат. Исто така, помага во производството на здрави црвени крвни клетки кои му помагаат на телото да се бори против инфекции. Затоа, цвеклото е одличен природен лек за луѓето со проблеми со кашлица.Ќе споделам со вас некои од различните рецепти кои можете да ги направите со цвекло за да ви помогне да ја ублажите кашлицата.

1. СОК ОД ОВОЧЈЕ И ЗЕЛЕНЧУК СО ЦВЕКЛО
Овој компактен сок е еден од најдобрите рецепти за цвекло што сум го пиела. Содржи репка, јаболко, ѓумбир и моркови, кои се натоварени со сите основни средства за борба против кашлицата. Јаболката имаат својства за зајакнување на имунитетот кои спречуваат одредени болести. Исто така е натоварено со антиоксиданси и одличен додаток на овој рецепт за сок од цвекло. Ѓумбирот, од друга страна, има антиинфламаторни својства кои ги релаксираат мембраните на дишните патишта и го олеснуваат кашлањето. Во меѓувреме, морковот се смета за природен бронходилататор и експекторанс. Така, добро е за олеснување на влажните и продуктивни кашлања.

Состојки:
1 репка со средна големина, излупена
1 јаболко, излупено
1 лажица свеж ѓумбир, излупен
2 моркови, излупени
¼ чаша сок од јаболко или вода

Исечете ја репката на четвртини и исечете го и отстранете го јадрото од јаболкото
Исцедете ја течноста (сок од јаболко или вода) во блендерот и додадете грст цврсти состојки. Мешајте додека не се изедначи. Додадете повеќе цврсти состојки постепено додека не го завршите сето тоа. Секој блендер има свој капацитет, затоа внимавајте да не го исцрпите вашиот блендер со тоа што ќе ставите многу во еден потег.
Откако ќе се измеша, смесата може да ја испиете како што е. Сепак, исто така можете да го процедите со помош на цедалка со ситна мрежа за да ја извлечете течноста. Исцедете ја пулпата со шпатула или слична алатка за да отстраните повеќе течност од мешавината на сокот.
Пијте го сокот штом ја завршите постапката. Најдобро е да го пиете свежо. Но, можете да го чувате и во фрижидер до 48 часа.

2. СОК ОД ЦВЕКЛО СО ЦИМЕТ
Ако сакате едноставен рецепт за цвекло без да користите премногу состојки, тогаш овој е за вас. Сокот е полн со антиоксидантни својства на репка. Исто така е многу лесно да се направи и може да помогне при проблеми со кашлица. Циметот, од друга страна, има антиоксидантни, антибактериски и антиинфективни својства кои помагаат при кашлица, обична настинка и назална конгестија.
Бидејќи веќе имам органски сок од цвекло што го купив во продавница, немаше потреба рачно да го вадам сокот од цвеклото. Но, ако сакате да имате сок свеж од самиот зеленчук, можете да го направите со внесување цвекло во соковник. Можете исто така да користите блендер и да го исцедите сокот од измешаната цвекло.
Истурете сок во чаша и посипете го со цимет одозгора. Уживајте во пијалокот!
Може да пиете 1 чаша сок од цвекло дневно за да ги максимизирате неговите хранливи материи и позитивни ефекти врз вашето тело. Цвеклото е одлично и кај оние кои имаат проблем со шеќерот.

3. ЧАЈ ОД ЛИМОН-ЦВЕКЛО
Лимонот е збогатен со витамин Ц, што е корисно за зајакнување на вашиот имунолошки систем. Цитрусот обезбедува многу придобивки за да ги олесни проблемите со кашлица. Како прво, помага при застојот и ја намалува иритацијата.
Како да се третира кашлицата со цвекло и лимон ?
Антивоспалителните својства на лимонот, во комбинација со сопствената компонента на цвекло, прават моќен лек за кашлица.

СОСТОЈКИ
Четвртина од цвекло со средна големина
½ лимон
1 ½ чаша вода
Мед по вкус
Исцедете го сокот од лимонот во зовриена вода и додадете една четвртина од цвеклото.
Оставете го да стои 10-15 минути додека течноста не стане црвена
Отстранете го цвеклото и префрлете го во чаша. Можете да додадете мед по вкус.
Можете да пиете еднаш или двапати на ден додека не се намали кашлицата. Најдобро е чајот да се пие кога е свеж, затоа се препорачува да правите свеж секој пат.

4. СОК ОД ЦВЕКЛО-ЃУМБИР
Првично направен како пијалок за детоксикација, мешавината од цвекло и ѓумбир претставува ефикасен и природен рецепт за кашлица. Исто така, содржи јаболко и лимон кои добро функционираат за да помогнат во ублажувањето на симптомите на кашлица. Рецептот вклучува и магдонос. Многу луѓе користат магдонос како лек за кашлица и се колнат во неговата ефикасност, иако се потребни повеќе студии за да се докаже оваа точка. Со сите овие импресивни состојки, овој рецепт за сок од цвекло мора да се проба за кашлица и чистење на црниот дроб. Како да се третира кашлицата со цвекло и ѓумбир .

СОСТОЈКИ:
2 големи цвекла, излупени
2 јаболка
Околу 3 цм ѓумбир, излупен
1 лимон
Грст органски магдонос
¼ чаша вода (за блендер)
Упатство за соковник:
Излупете ги и исечете ги состојките до дозволените големини, кои лесно може да се вклопат во вашиот соковник.
Комбинирајте ги сите состојки во соковникот и сокот. Следете го упатството за соковник.
Префрлете се во чаша или на тегла за складирање. Исцедете го сокот од лимонот на садот пред да го пиете или да го чувате
Упатство за блендер:
Исечете ги состојките во дозволени големини.
Како да се третира кашлицата со цвекло и ѓумбир
– чекор 1
Додадете вода во блендерот и испуштете грст цвекло. Мешајте. Додадете го преостанатото цвекло во блендерот постепено проследено со други состојки. Исцедете го лимонот, и ставете го магдоносот последен.
Исцедете ја течноста и префрлете ја во чаша.
Сокот ќе трае 1-2 дена во фрижидер. Но, сепак е многу препорачливо да пиете свеж секој пат. Бидејќи пијалокот се користи и за чистење, детоксикација, пијте го ова само еднаш дневно во тек на 3-5 дена. Консултирајте се со вашиот лекар пред да го испробате овој рецепт за какви било можни ефекти врз сите основни медицински состојби.

Новости

Едукативен семинар/БИОРЕЗОНАНСА-ЕНИГМА И ПРЕДИЗВИК-Подобрување на здравјето преку фреквенции

Проф.Др. /Биоинформатика Славчо Тошев и Phd.Кандидат,Лекар по холистичка и енергетска медицина Васиа Трпеновска од Центарот за холистичка медицина Скопје го отворија едукативниот семинар на тема

Read More »
Новости

ПРОЛЕТ Е ВРЕМЕ ЗА ДЕТОКС!

Како можам да го детоксирам моето тело? За нас е вообичаено пролетно да си ги чистиме домовите, очигледно на пролет, но кога минатата пролет го

Read More »
Новости

Холиомедика Интервју МРТ1

МРТ1 во посета на Холиомедика, каде беше гостин Проф. Др. Славчо Тошев и говореше за NLS биорезонантен систем со нелинеарна анализа, кој се базира на

Read More »

Споделете :