БИЛКИ ЗА ЧИСТЕЊЕ НА КРВТА

detox2
Вашата крв е одговорна за транспортирање на сите видови материјали низ вашето тело, од кислород до хормони, фактори на коагулација, шеќер, масти и клетките на вашиот имунолошки систем.
Нема потреба да инвестирате во скапа диета за чистење или да купувате тони додатоци за детоксикација за да ја одржите вашата крв чиста и без токсини и отпад. Вашиот црн дроб и бубрези веќе прават одлична работа за прочистување на крвта со отстранување и разградување на отпадот.
ЗЕЛЕНЧУК И ОВОШЈЕ:
Зелените зеленчуци често се препорачуваат за луѓе со бубрежни заболувања. Тие се богати со антиоксиданси и исклучително хранливи. Докажано е дека го намалуваат ризикот од многу видови на рак, вклучително и рак на бубрезите. Плус, тие се неверојатно разноврсни. Можете да ги јадете сирови, на пареа, печени, печени на скара или како дел од супа или тепсија.
БИЛКИ ЗА ПРОЧИСТУВАЊЕ НА КРВТА
Боровинките се неверојатно богати со антиоксиданси, кои можат да го заштитат црниот дроб од оштетување.
Брусницата често се рекламира поради нејзините придобивки за уринарниот тракт. Докажано е дека брусницата ги спречува бактериите да се прикачат на уринарниот тракт, што пак ги одржува вашите бубрези ослободени од инфекции.
Грејпфрутот е богат со антиоксиданси и може да помогне во контролата на воспалението во телото. Студиите покажаа дека антиоксидансите содржани во грејпфрутот можат да помогнат во заштитата на црниот дроб од повреди и штетните ефекти на алкохолот.
Јаболката содржат голема количина на растворливи влакна познати како пектин. Растворливите влакна помагаат во регулирањето на нивото на шеќер во крвта. Бидејќи високиот шеќер во крвта може да ги оштети вашите бубрези, све што помага да се контролира ќе има индиректен, позитивен ефект врз здравјето на бубрезите.
ЧАЈ ЗА ЧИСТЕЊЕ НА КРВТА
Иако постојат повеќе билки за прочистување на крвта, овојпат сакам да издвојам еден од моите фаворити и да го споделам со вас драги мои. Се надевам, а и знам дека и на вас ќе ви стане еден од омилените оваа зима.
ГЛУВАРЧЕ
Билки за чистење на крвта – глуварчиња
Накратко, глуварчето го стимулира црниот дроб и природниот начин на детоксикација на телото. Значи вака, еден пристап е да купите еден куп зеленило од глуварче, да го однесете дома и да си го готвите како сварен спанаќ. Другиот пристап е да се направи едноставен чај од глуварче со зелена боја. Чајот од глуварче може да биде малку силен по вкус, но јас имам повкусен начин да го консумирате вашето глуварче, а тоа е преку коренот. Затоа, погледнете го рецептот подолу за правење вкусен и детоксикациски пијалок од корен од глуварче 🙂
СПАЈС ЛАТЕ ОД ТИКВА СО КОРЕН ОД ГЛУВАРЧЕ
Состојки:
1 лажичка мелен, печен корен од глуварче
1 лажичка зачин од тиква
1 шолја млеко
Мед
Начин на подготовка:
Ставете ги сите состојки во мал сад.
Ставете го на шпорет и доведете до вриење. Гответе три до пет минути.
Откако ќе помине времето тргнете го од оган и истурете во шолја.
Ако сакате, засладете со мед. Уживајте.
(не сум сигурна дали ќе најдете зачин од тиква, но јас го правам вака):
морско оревче 1/4 лажичка
ѓумбир 1/4 лажичка
каранфилче 1/4 лажичка
цимет 1 лажичка
Новости

Едукативен семинар/БИОРЕЗОНАНСА-ЕНИГМА И ПРЕДИЗВИК-Подобрување на здравјето преку фреквенции

Проф.Др. /Биоинформатика Славчо Тошев и Phd.Кандидат,Лекар по холистичка и енергетска медицина Васиа Трпеновска од Центарот за холистичка медицина Скопје го отворија едукативниот семинар на тема

Read More »
Новости

ПРОЛЕТ Е ВРЕМЕ ЗА ДЕТОКС!

Како можам да го детоксирам моето тело? За нас е вообичаено пролетно да си ги чистиме домовите, очигледно на пролет, но кога минатата пролет го

Read More »
Новости

Холиомедика Интервју МРТ1

МРТ1 во посета на Холиомедика, каде беше гостин Проф. Др. Славчо Тошев и говореше за NLS биорезонантен систем со нелинеарна анализа, кој се базира на

Read More »

Споделете :