СОК ОД ЃУМБИР КОЈ ГИ БЛОКИРА МАСТИТЕ

sok-gjumbir
Блокаторите на масти помагаат за нашето тело да ги апсорбира мастите. Мастите потоа се исфрлаат од телото по природен пат. Тие исто така ви помагаат да се чувствувате сити подолго време, што може да помогне да се намали внесот на храна. Некои намирници се природни блокатори на масти кои се здрава алтернатива на фармацевтските препарати.
Дури и ако не се обидувате да изгубите тежина, важно е да одржувате здрава тежина а премногу е лесно да се здебелите! Спречувањето на прекумерното зголемување на телесната тежина и дебелината е важно бидејќи може да доведе до многу други болести и состојби како што се рак, кардиоваскуларни заболувања и дијабетес тип 2. Иако овој сок може да помогне во блокирањето на маснотиите, сепак треба да се следи здрава исхрана и вежбање за да се одржи здрава тежина и телесна состојба.
Состојките во овој сок кои можат да ги блокираат мастите се ѓумбир, јаболка и јаболков оцет. Сето ова овој сок го прави добра опција за помагање во блокирањето на маснотиите и исто така обезбедува на толку многу други хранливи материи што му се потребни на телото во исто време.
ЛЕКОВИТИ ПРИДОБИВКИ ОД СОК ОД ЃУМБИР
Прво, ајде да погледнеме како состојките во овој сок ќе помогнат во блокирањето на маснотиите. Потоа ќе ги опишам другите здравствени предности што ги нудат.
Drink, kitchen. Healthy carrot juice
КАКО ОВОЈ СОК ДЕЛУВА ВО БЛОКИРАЊЕ НА МАСНОТИИТЕ?
Ѓумбирот долго време се користи во хербални лекови и може да помогне во спречување и лекување на голем број заболувања. Тоа помага да се блокираат маснотиите со забавување на акумулацијата на маснотии во стомакот со намалување на нивото на кортизол што го активира процесот. Може да ја намали и атеросклерозата, која е акумулација на опасни масти во артериите.
Јаболката се способни да ги блокираат мастите поради нивниот пектин. Пектинот е растворливо влакно и ја апсорбира водата и формира вискозна конзистентност. Со зголемување на масата, се чувствувате сити за да не чувствувате потреба да јадете повеќе. Тоа го прави и со забавување на брзината на празнење на вашиот стомак и значи дека е потребно подолго време за храната да влезе во тенкото црево. Со забавување на варењето, пектинот исто така има дополнителен бонус што овозможува подобра апсорпција на хранливите материи.
Јаболковиот оцет има оцетна киселина и пектин. Оцетната киселина во него може да го намали складирањето на маснотии во стомакот и црниот дроб. Исто така, го потиснува вашиот апетит што може да помогне да се контролира внесот на храна. Згора на ова, го забрзува вашиот метаболизам помагајќи да согорувате калории побрзо.
КОИ ДРУГИ ЗДРАВСТВЕНИ ПРИДОБИВКИ ГИ ОБЕЗБЕДУВААТ ОВИЕ СОСТОЈКИ?
Гингеролот кој се наоѓа во ѓумбирот е едно од неговите главни соединенија со лековити својства. Ова моќно соединение може да помогне во спречување на одредени видови на рак. Помага и во борбата против штетните бактерии и инфекции, намалувајќи го ризикот од развој на некои болести. Ѓумбирот може да помогне во справувањето со остеоартритисот со намалување на болката и попреченоста. Исто така, може да го намали нивото на шеќер во крвта што го прави корисен за луѓето кои живеат со дијабетес тип 2.
Земањето ѓумбир дневно може да го намали и нивото на холестерол што може да го намали ризикот од развој на срцеви заболувања.
Скромното јаболко има изненадувачки број на здравствени придобивки. Растворливите влакна во нив може да помогнат во намалување на нивото на холестерол во крвта. Тие исто така имаат полифеноли кои се антиоксиданти. Еден од нив е флавоноидот епикатехин, кој може да помогне во намалувањето на крвниот притисок. Антиоксидативните својства исто така го намалуваат ризикот од развој на дијабетес тип 2. Тие исто така можат да спречат рак благодарение на нивните антиоксиданти и антиинфламаторни ефекти. Јадењето јаболка, исто така, е поврзано со подобро здравје на коските со намалување на количината на изгубен калциум од телото. Различни соединенија во јаболката исто така можат да го минимизираат менталниот пад и можеби да помогнат во обновувањето на меморијата.
Јаболковиот оцет, исто така, има свој дел од здравствените придобивки и се користи како лек со векови, ако не и подолго. Конзумирањето на мала количина секој ден (1-2 лажици) може да ви помогне да изгубите тежина. Исто така, помага при варење и може да ја намали надуеноста и да се ослободи од горушица. Здравите бактерии кои се наоѓаат во него го штитат имунолошкиот систем одбранувајќи инфекции и ни помагаат побрзо да закрепнеме од болести. Јаболковиот оцет исто така ги намалува триглицеридите кои предизвикуваат таложење на масни наслаги долж артериите, подобрувајќи го здравјето на срцето.
Е, СЕГА ОЧЕКУВАНОТО ПРАШАЊЕ Е КАКО ДА ГО НАПРАВИТЕ ОВОЈ СОК ОД ЃУМБИР ЗА БЛОКИРАЊЕ МАСНОТИИ?
Количините во овој сок се доволни за една порција и ќе има приближно 125 калории во него. Најдобро е да го правите свеж секогаш кога ќе го пиете и да го пиете веднаш или веднаш по подготовката.
СОСТОЈКИ
1 лажичка рендан ѓумбир
1 црвено јаболко
1 лажица јаболков оцет
½ шолја вода
Потребен ви е
Блендер (или соковник)
Сад (ако користите блендер)
Ситно-мрежеста цедалка (ако користите блендер)
1.Измијте го јаболкото под млаз вода (нема потреба да го сушите потоа).
2.. Исечете го на мали парчиња и исфрлете го јадрото. Потоа додадете го во вашиот блендер (или соковник). Нема да почнете да мешате додека не се внесат сите состојки.
3. Излупете малку ѓумбир и изрендајте го со помош на најфиниот раб на ренде за да добиете 1 кафена лажичка. Ако користите соковник, не треба да го рендате и можете да го додадете како што е.
4. Додадете 1 лажица јаболков оцет.
5. Додадете ½ чаша вода. Сето тоа изблендирајте го на високо ниво најмалку 30 секунди или додека не се изедначи добро.
6. Ако користите блендер, ставете ја вашата ситно-мрежеста цедалка над садот. Притиснете ја пулпата со лажица за да го извадите преостанатиот сок.
Пијте веднаш откако ќе го исцедите.
Иако јаболковиот оцет има многу здравствени придобивки, секогаш треба да ја исплакнете устата со вода откако ќе го испиете или јадете бидејќи може да влијае на забната глеѓ. Поради оваа причина, исто така, треба да го пиете со малку вода, наместо директно.
Ова е пијалок со малку засилен вкус благодарение на оцетот и ѓумбирот. Ако не ви се допаѓаат силните вкусови, можете прво да го тестирате и разредете со повеќе вода ако сакате. Сепак, е многу освежувачко и можете да додадете мраз ако сакате ладни пијалоци, што го прави овој прекрасен пијалок во топли денови. Инаку овој пијалок знае да ве затопли во студени денови.
Новости

Едукативен семинар/БИОРЕЗОНАНСА-ЕНИГМА И ПРЕДИЗВИК-Подобрување на здравјето преку фреквенции

Проф.Др. /Биоинформатика Славчо Тошев и Phd.Кандидат,Лекар по холистичка и енергетска медицина Васиа Трпеновска од Центарот за холистичка медицина Скопје го отворија едукативниот семинар на тема

Read More »
Новости

ПРОЛЕТ Е ВРЕМЕ ЗА ДЕТОКС!

Како можам да го детоксирам моето тело? За нас е вообичаено пролетно да си ги чистиме домовите, очигледно на пролет, но кога минатата пролет го

Read More »
Новости

Холиомедика Интервју МРТ1

МРТ1 во посета на Холиомедика, каде беше гостин Проф. Др. Славчо Тошев и говореше за NLS биорезонантен систем со нелинеарна анализа, кој се базира на

Read More »

Споделете :