МАТОЧИНА И НЕЈЗИНИ ЛЕКОВИТИ СВОЈСТВА

matocina
Маточината има потенцијал да стане вашето ново омилено лековито растение.
Повеќето луѓе ја користат само за готвење, но нејзиноте здравствени придобивки се многу подалеку од кујната.

Само да ви дадам пример, можете да го користите за гастроинтестинални проблеми со правење на овој едноставен пијалак.

ЗА ШТО Е ДОБРА МАТОЧИНА И КОИ СЕ ПРИРОДНИТЕ ЛЕКОВИ КОИ СЕ ПРАВАТ ОД НЕА

Маточината не е само главно растение во кујната. Тоа е и ефикасен лек. Затоа, се користи како домашен лек. Нејзиното антисептично својство прави моќно миење на рани во борба против инфекции на кожата. Исто така, е природен лек против инсекти како нејзиниот братучед Цитронела, кој може да помогне да се избегнат болестите што се пренесуваат од инсекти и да се излечат убоди или каснувања од инсекти.
Маточината е исто така антибактериска и антимикробна. Освен за миење на раните, се користи и за лекување на лош мирис на телото што може да се појави со прекумерно потење.
Меѓу многуте медицински употреби, маточината е најефикасна во лекувањето на гастроинтестинални нарушувања. Може да го подобри варењето и да го стимулира движењето на дебелото црево додека ги уништува лошите бактерии и микроорганизми во цревата, вклучително и E. coli.
Антихиперлипидемиските и антихолестеролемските својства на растението се корисни во управувањето со холестеролот. Може да го намали ЛДЛ и да го одржува нивото на холестерол во телото под контрола додека одржува правилен проток на крв. Може дури и да се ослободи од несаканите маснотии за лекување и управување со дебелината.
Маточината е исто така диуретик кој помага во намалување на урична киселина и помага против задржување на водата. Во форма на есенцијално масло, се нанесува локално или се користи како ароматерапија за лекување на мигрена и други болки во телото. Вдишувањето на пареата било од неговото масло или од свежите лисја промовира заздравување од треска и обични настинки.
Меѓу другите болести, маточината се користи за лекување на следново:
Висок холестерол
Дигестивни нарушувања (надуеност, варење, стомачна болка, IBS)
Висок крвен притисок
Конвулзии
Респираторни нарушувања
Ревматизам
Едем
Треска, настинка и главоболка
Стрес и несоница
Менструални нарушувања
Габична инфекција или орален дрозд
Паѓање на косата
Спортско стапало, рингворм, егзема
Акни и други проблеми со кожата
Инфекција на уринарниот тракт.
КОИ ДЕЛОВИ СЕ КОРИСТАТ КАКО ЛЕКОВИ?
Стебленцето и листовите на маточината најчесто се користат како домашни лекови за лекување на болести. Се дроби или се вари и се зема како чај или се користи како миење на рани. Маслениот екстракт од маточина се нанесува директно на погодените делови од телото на кои им е потребно заздравување. Есенцијалното масло од лимонска трева се вдишува или се користи како ароматерапија за лекување на болка и стрес.
Освен билни чаеви, маточината може да се конзумира во форма на коктели и освежителни пијалоци. Свежото стебленце и пупки содржат хранливи материи како калиум и алкалоиди кои помагаат во стимулирање на телесниот метаболизам.
ОСВЕЖИТЕЛЕН ЕДНОСТАВЕН ЧАЈ ОД МАТОЧИНА
1 шолја вода
1-2 лажички свежо или сушено стебленце и лисја од маточина
Мед, по вкус
Лимон, за гарнир (по избор)
Подготовка:
1.Ставете 1 чаша вода да зоврие.
2.Листовите маточина (количината зависи од тоа колку сакате да биде јак чајот) ставете ги во цедалка за чај или празна кесичка и ставете ја во шолја.
3. Истурете ја врелата вода врз шолјата и оставете ја да се стрмни околу 8 минути.
4. Извадете ја маточината, засладете ја и украсете ја по желба.
КАКО ДА СЕ КОРИСТИ КАКО ЛЕК
Чајот можете да го пиете додека е топол. Но, можете исто така да дозволите чајот да се излади и да го ставите во фрижидер за освежителен пијалок од маточина. Чајот е безбеден кога се консумира во мала количина и само за краток период.
ПРЕДУПРЕДУВАЊА
Маточината е растение кое се користи за лекување на менструални нарушувања и поттикнување на менструалниот тек. Така, кај бремени жени не се препорачува да го земаат во концентрирана количина од онаа што се наоѓа во храната. Етеричното масло од маточина не смее да се користи кај деца. Може да иритира и треба да се користи со масло за носач пред нанесување. Исто така, треба да користите масло од маточина во мала количина само за ограничено време.
Безбедноста на маслото од маточина сè уште не е воспоставена кај мајките што дојат, затоа избегнувајте да го користите за да бидете на безбедна страна.
Опсегот на дозирање и должината на употребата на маточината најдобро го одредува лекар. Тоа зависи од возраста, сегашната здравствена состојба и други состојби. Затоа, најдобро е да разговарате со лекар по природна медицина, хербалист пред да започнете со било каков хербален лек заради безбедност.
Новости

Едукативен семинар/БИОРЕЗОНАНСА-ЕНИГМА И ПРЕДИЗВИК-Подобрување на здравјето преку фреквенции

Проф.Др. /Биоинформатика Славчо Тошев и Phd.Кандидат,Лекар по холистичка и енергетска медицина Васиа Трпеновска од Центарот за холистичка медицина Скопје го отворија едукативниот семинар на тема

Read More »
Новости

ПРОЛЕТ Е ВРЕМЕ ЗА ДЕТОКС!

Како можам да го детоксирам моето тело? За нас е вообичаено пролетно да си ги чистиме домовите, очигледно на пролет, но кога минатата пролет го

Read More »
Новости

Холиомедика Интервју МРТ1

МРТ1 во посета на Холиомедика, каде беше гостин Проф. Др. Славчо Тошев и говореше за NLS биорезонантен систем со нелинеарна анализа, кој се базира на

Read More »

Споделете :